Staff

Administration

  • Principal: Petra Goetz
  • Vice-Principal: Lucy Langis

Teaching Staff:

    • Danielle Beaugrand (on leave)
      French
    • Jenna Beck
      Science, Art, Health and Physical Education
    • Rick Boon (on leave)
      Language/Drama, History/Geography
    • Jim Brintnell (on leave)
      Construction Technology, Design Technology
    • Brenda Brodhagen
      Mathematics
    • Kelly Caldwell
      Mathematics
    • Joy Cheskes
      SERT & Language/Drama
    • Heather Cumming
      Library, Social Science
    • Shannon Dyke
      Science
    • Kristin Dube
      Art, Math, Music
    • Amanda Finkelstein
      Food Technology
    • Alexandra Frayne
      French
    • Pam Hamilton
      History, Geography, Law
    • Jaime Haasnoot
      English
    • Scott Hlusiak
      Health and Physical Education, Language/Drama, History/Geography
    • Peter Inacio
      Language/Drama,History/Geography
    • Joanna Jackson
      Student Success, English
    • Nick Keller
      Co-op, Pathways
    • Jennifer Knechtel
      Language/Drama, Science
    • Justin Lowe
      SERT
    • Diana MacLeod (on leave)
      English, Student Success, Literacy
    • Cody McGriskin
      Health and Physical Education
    • Carly McLeod
      Health and Physical Education
    • Trish Menheere
      Art, Business Studies
    • Sherry Miller
      English
    • AJ Moses
      Health and Physical Education, Science
    • Cam Oates
      English
    • Rachelle Pearson
      COPE
    • Greg Poetker (on leave)
      Physical & Health Education, Civics, Careers
    • Jennifer Porter
      Student Success, SERT
    • Trevor Riehl
      Design Technology
    • Jeff Roetcisoender
      Construction, Machine & Automotive Technology
    • Kristen Schoonderwoerd (on leave)
      SERT
    • Gail Sinclair
      Science, Music
    • Jason Sippel (on leave)
      Art, Music
    • Danielle West
      Mathematics
    • Mike Wilhelm
      Business, Geography
    • Dave Williams
      Student Services
    • Brent Windsor
      Science, Math
    • Doug Wong
      Science
    • Meghan Worden-Wolfe
      COPE   
 

Non-Teaching Staff

    • Diane Yausie
      Head Secretary
    • Pam Schoonderwoerd
      Student Services Secretary
    • Margaret Van Bakel
      Attendance Secretary
    • Shane Shearer
      Head Custodian
    • Nic Haynes
      Custodian
    • Rob Million
      Custodian
    • Andrea Nethercott
      Custodian
    • Mary Jordan
      Educational Assistant
    • Jacquie Mohr
      Educational Assistant
    • Katie Vanhie
      Educational Assistant
    • Elaine Gordner
      Technical Resource Assistant
    • Roxie
      Cafeteria

Department Heads

      • Arts: Trish Menheere
      • Canadian & World Studies: Nick Keller
      • Co-op: Nick Keller
      • English: Sherry Miller
      • Library: Heather Cumming
      • Mathematics & Business: Brenda Brodhagen
      • Physical Education: Carly McLeod
      • Science: Doug Wong
      • Social Science & Humanities & French: Heather Cumming
      • Special Education: Jennifer Porter
      • Student Services: Dave Williams
      • Technological Education: Amanda Finkelstein